Ptaki, drewno, porzucenie i przystojny nauczyciel historii, czyli recenzja powieści Amy Harmon pt."Inna Blue"

         Wszyscy kiedyś próbowaliśmy przypodobać się innym. Udawaliśmy, że lubimy nosić te same ubrania, kochamy tę samą muzykę albo robiliśmy coś innego, aby nie wyłamywać się z grupy. Każdy z nas bez wyjątku zrobił coś wbrew swojej woli tylko po to, aby grupa go akceptowała. Każdy oprócz Blue głównej bohaterki powieści pt."Inna Blue". Czy jesteście gotowi na spotkanie z prawdą, kłamstwem i przeszłością? Zapraszam do przeczytania mojej opinii!

    Blue Echohawk nie ma własnej historii. Poznała jedynie skrawki swojej przeszłości: została porzucona jako dwulatka, a jej matka nie żyje. Blue nawet nie wie, jak rzeczywiście się nazywa i kiedy się urodziła. Ma około dziewiętnastu lat, jest twarda, surowa i onieśmielająca. Nie wierzy w damskie przyjaźnie, a od mężczyzn oczekuje tylko krótkiego ukojenia. Jest nikim, a tak bardzo chciałaby być kimś. Blue musi się zbudować od nowa. To niezwykle trudne dla rozpaczliwie samotnej nastolatki. Tymczasem do jej szkoły trafia młody nauczyciel, pan Wilson. Od razu zauważa demonstracyjnie arogancką Blue, bez trudu dostrzega pod wyzywającym makijażem zagubioną dziewczynę, która bardzo potrzebuje pomocy. Jest zdecydowanie trudną uczennicą, a przy tym stanowi jego kompletne przeciwieństwo. Oboje nie mają najmniejszego pojęcia, dokąd zaprowadzi ich ta przedziwna, niecodzienna relacja.To przejmująca historia o poszukiwaniu siebie — wbrew wszystkim i wbrew sobie. Mówi o wielkiej mocy przyjaźni, która potrafi rozkwitnąć w najbardziej nieprawdopodobnej sytuacji. O tym, że nadzieja pomaga w leczeniu źle zabliźnionych ran, a życie bez wiary jest tragiczniejsze od śmierci. A także o tym, jak trudno o zaufanie i jak niepostrzeżenie rodzi się miłość. I że tu zaczyna się droga do katastrofy…
        Nie jest to tajemnicą, że uwielbiam pióro Pani Amy Harmon. Ta kobieta po prostu wie co napisać, abym kupiła jej historię w całości i wiecie co? Wcale mi to nie przeszkadza. Każda opowieść autorki jest wyjątkowa, piękna i prawdziwa w każdym zdaniu. Nie wiem jak to robi Pani Harmon, ale wychodzi jej to doskonale. Nie umiem i nie potrafię wskazać żadnej skazy czy wady powyższej historii. Ba! O żadnej powieści autorki nie mogę napisać złego zdania, bo one są cholernie dobre. Są tak dobre, że aż brakuje mi słów, aby to opisać. Przeczytaliście jakaś kiepską książkę z napisem Harmon? Bo ja nie i mam nadzieję, że każda kolejna powieść autorki będzie jeszcze lepsza, jeszcze bardziej wzruszająca i doskonalsza. Aczkolwiek nie wiem czy jest to w ogóle możliwe, bo "Inna Blue" jest perfekcyjna i doskonała w każdym calu. Jeżeli myślicie że nie da napisać się świetnej powieści obyczajowej to jesteście w okrutnym błędzie. Da się!  Autorka stworzyła coś niebywałego, świeżego i skomplikowanego, dlatego jestem pewna, że się zachwycie.
       Ta recenzja będzie troszeczkę inna od poprzednich, ponieważ  zdradzę Wam w niej  bardzo mało rzeczy. nie będę się zbytnio wgłębiać w temat powieści, ponieważ chcę abyście sami odkrywali zakamarki wyobraźni autorki. Chcę, aby opowieść Blue była dla Was niepowtarzalna i piękna w swoim smutku. Zależy mi również na tym, abyście świetnie bawili się podczas lektury, chociaż może słowo "bawili" nie jest odpowiednie w tym miejscu. W każdym razie powinniście przeczytać tę książkę i przeżywać jej wnętrze, bo emocje z niej, wręcz wypływają. Czasami historia jest tak boleśnie smutna i tak okrutna, iż nie da się czytać tego co jest napisane w powieści.
    Naprawdę nie wiem co jeszcze mogę napisać o tej książce, bo jednym słowem zniszczyła mnie emocjonalnie i pokazała mi jak ważna w życiu człowieka jest historia. Nasza główna bohaterka nie ma bladego pojęcia kim jest, skąd pochodzi i kto ją urodził. Nie wie czy była kochana, porzucona  albo chciana. Nie zna swojej biologicznej rodziny, nie wie po kim ma piękne oczy i bujne ciemne włosy. Natomiast wszystko co wie jest tylko malutką mrzonką, która nie daje jej spać po nocach. W szkole udaje silną, pyskatą i niedostępną dziewczynę, ale w głębi serca jest nieszczęśliwa, smutna i zagubiona. Nie ma zbyt wielu przyjaciół, a większość osób w szkole uważa ją za pannę lekkich obyczajów. Natomiast my czytelnicy poznajemy ją jako zupełnie inną osobę - inteligentą, bystrą i pokrzywdzoną przez los. Nie chcę za bardzo spoilerować Wam co wydarzyło się w życiu bohaterki, ale uwierzcie mi na słowo, że z całą pewnością nie miała lekko.
  Drugim ważnym bohaterem powieści był nauczyciel historii Pan Darcy. Moim zdaniem pokochacie go od pierwszej strony bo jest on człowiekiem z pasją, a do tego kocha to co robi. Doskonale radzi sobie z młodzieżą i być może jest to troszeczkę zasługa wieku, bo jest młodym nauczycielem. Mężczyzna umie rozmawiać z uczniami i stara im się przekazać to co jest istotne i ważne w życiu.

Drogie Czytelniczki! Bardzo, ale to bardzo bym chciała, żebyście dały szansę najnowszej powieści Amy Harmon. Mogę Wam obiecać, że będziecie zadowolone z lektury, a poznana historia młodej Blue pozostawi ślad w Waszych umysłach. Jaką książką była "Inna Blue"? Moim zdaniem wyjątkową, piękną, niebanalną i z ogromnym przesłaniem, dlatego musicie ją poznać. Polecam!

Kochani,
czytaliście? Polecacie? Jaka książką Pani Harmon Waszym zdaniem jest najlepsza? Czekam na Wasze komentarze!
Do napisania!

5 komentarzy:

 1. Na pewno przeczytam. Inne książki autorki, bardzo mi się podobały. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta autorka jest najlepsza! Na pewno kupię <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowna recenzja:) Mówiłam Ci już, że uwielbiam Twoje recenzje? Po takiej rekomendacji muszę zakupić tę powieść;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jest to literatura dla mnie, ale opinia ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nie wiem czy po nią sięgnę, ale nie wykluczam tego ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Detektyw Książkowy , Blogger