Doskonałość, przyjaźń i cierpienie, czyli recenzja powieści pt."Present Perfect" Alison G. Bailey


Dzień dobry Kochani!

     W to mroźne niedzielne popołudnie przychodzę do Was z recenzją powieści Alison Bailey pt."Present Perfect".  Tak naprawdę ta opinia miała pojawić się wczoraj na blogu, ale po zapoznaniu się z historią Amandy nie mogłam dojść do siebie. Byłam tak roztrzęsiona, przerażona, a zarazem szczęśliwa, że przez pół nocy nie mogłam zmrużyć oka. Jak myślicie dlaczego?

      Amanda Kelly zawsze chciała być doskonała. Dążyła do perfekcji, dlatego próbowała kontrolować całe swoje życie. Marzyła o tym aby dorównać swojej starszej siostrze, którą uważała za ideał. W sobie widziała same wady, ale miała coś czego nie miał nikt inny -  Noaha. Zdaniem dziewczyny chłopak był czystą doskonałością. Nikt nie był tak inteligenty, przystojny i zabawny jak on. 
Pewnego dnia Amanda uświadomiła sobie, że traci kontrolę nad własnym życiem -  pokochała swojego najlepszego przyjaciela jak mężczyznę. Od tamtej chwili wszystko zaczęło się komplikować. 

    Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam tę książkę w zapowiedziach nie sądziłam, że za tą delikatną okładką będzie się kryła prawdziwa bomba emocjonalna. Spodziewałam się raczej kolejnej  sympatycznej pozycji z nurtu New Adult z wielką miłością i ogromnymi przeszkodami do pokonania. Teraz wyobraźcie sobie moje zdziwienie kiedy zaczęłam czytać tę powieść i w pewnym momencie (nie powiem Wam w którym) zaczęłam płakać. Płakałam nad historią głównej bohaterki, płakałam z bezsilności, płakałam, bo nie mogłam znieść tego co czytałam. Zapewne teraz myślcie, iż histeryzuje i  piszę to wyłącznie po to, żeby zachęcić Was do lektury tej książki, ale tak po prostu było. Jednak co najbardziej mnie zaskoczyło to właśnie to, że nic, kompletnie nic nie wskazywało na to, iż ta powieść będzie miała taki monstrualny ładunek emocjonalny. "Present perfect" czytałam  spokojnie, powoli przerzucałam strony, a tu nagle autorka wyskoczyła z czymś tak okrutnym i bolesnym, że zaczęłam się zastawiać czy dam radę dalej kontynuować czytanie. Musiałam na kilka minut odłożyć książkę, aby wszystko przemyśleć i przeanalizować, a poźniej już tylko szlochałam.

    Pani Bailey wykreowała swoich bohaterów bardzo realistycznie. Postarała się o to, aby każdy z nich był inny i wyjątkowy, ale nie pozbawiła ich wad. Nasza główna bohaterka Amanda Kelly jest bardzo sympatyczną postacią - zabawną, mądrą, ale też chwilami irytującą. Teraz musicie czytać recenzję bardzo uważnie, bo nie chcę, żebyście mnie źle zrozumieli. Amanda nie należy do tych strasznie denerwujących postaci, ale jej tok myślenia czasami doprowadzał mnie szału. Początkowo bardzo denerwowało mnie to, że ciągle odrzucała zaloty swojego przyjaciela. Dla mnie sprawa była prosta - skoro jej zależało na nim, to powinna o niego walczyć, a nie go notorycznie odrzucać. Często  mówiła, że Noah jest jej, ale gdy on chciał z nią być nagle mówiła nie. Nie mogłam tego pojąć, ale później zrozumiałam postępowanie bohaterki. Teraz doskonale rozumiem dlaczego autorka postanowiła stworzyć taką właśnie postać. Żyjemy teraz w takich czasach, że doskonałość jest w modzie. Musimy być piękni, mądrzy, wysportowani i szczęśliwi. Media aż krzyczą, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy. Te wszystkie czynniki sprawiają, iż młodzi ludzie są zakompleksieni. Dążą do czegoś co jest niemożliwe - do doskonałości. Amanda właśnie do tego zmierzała i przez to była nieszczęśliwa. Jeżeli zdecydujecie się na lekturę powieści "Present Perfect" bądźcie dla niej wyrozumiali, bo to naprawdę cudowna bohaterka, ale bardzo zakompleksiona.
   Muszę jeszcze jedno zdanie napisać o Noahu - wybaczcie jeśli źle odmieniłam jego imię. Jego pokochałam od pierwszej linijki! To wspaniały chłopak, o złotym sercu i o nieograniczonych pokładach cierpliwości. Dawno nie spotkałam się z tak oddaną, bezinteresowną i szczerą męską postacią. 

   Moim zdaniem tę książkę powinna przeczytać przede wszystkim młodzież, ponieważ dzięki lekturze "Present Perfect" można się ustrzec wielu błędów. Autorka w bardzo prawdziwy sposób opisała jak wygląda życie nastolatków, którzy przeżywają pierwsze nastoletnie miłości, spożywają alkohol albo zaczynają ufać niewłaściwym osobom. Byłam pod wrażeniem tego jak Pani Alison realistycznie przedstawiła środowisko młodzieży, bo to właśnie oni najmocniej czuli, kochali i nienawidzili. Każda emocja została tak szczerze opisana, iż miałam wrażenie jakbym to ja sama uczestniczyła w lekturze. Te wszystkie ich lęki, pragnienia i uczucia czułam dosłownie w kościach. Z pewnością mogę napisać, że historia Amandy i Noaha jest wartościowa, bo jest przede wszystkim szczera, realistyczna i mądra. Jednak muszę Was przed czymś ustrzec - ostatnie rozdziały rozdzierają serce na kilkanaście drobnych kawałków. Jednakże nie zdradzę Wam dlaczego, ponieważ chcę, żebyście byli usatysfakcjonowali lekturą i poczuli te wszystkie emocje, które ja poczułam.

   Z całego serca polecam Wam książkę pt."Present Perfect", ponieważ jest to szczera pozycja o przyjaźni damsko - męskiej, miłości i życiu, którego pod żadnych pozorem nie da się kontrolować. Jeżeli poszukujecie pozycji mądrej, prawdziwej i wzruszającej to powinniście zapoznać się z historią Amandy - jestem pewna, że jedna paczka chusteczek podczas czytania Wam nie wystarczy.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu!


Kochani,
ja się w tej książce zakochałam! Powinniście ją przeczytać!
Do napisania!

8 komentarzy:

 1. Jeśli historia opisana na kartach książki jest mądra i porusza, to dla mnie znak,że jest to coś dla mnie.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wczoraj zamówiłam tę książkę i jestem jej strasznie ciekawa *.*

  OdpowiedzUsuń
 3. ja raczej bym nie płakała, bo rozwalają mnie na drobne kawałeczki tylko krzywdy dotyczące zwierząt, a szczególnie psów :D to dobrze, że ta książka nie jest tylko kolejną młodzieżówką, o której szybko zapomnisz :D pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładna okładka! Sto razy lepsza od oryginału :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak widziałam w zapowiedziach sądziłam, że to będzie zwykła młodzieżówka, a po opiniach myślę, że to coś więcej, że nie taka zwykła. Z chęcią po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mnie ciekawi ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To istnieje przyjaźń damko-męska?! muszę przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czekam na nią, aż przyjdzie do mnie z Book Touru. ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Detektyw Książkowy , Blogger