A Ty Skarbie, czego pragniesz? Recenzja powieści pt."Wszystko, czego pragniemy" Marybeth Mayhew Whalen

Hej Książkomaniacy!
       Dzisiaj zabieram Was w podróż do pewnego miasteczka, a dokładniej mówiąc do Jaworowej Doliny, gdzie w każdym domu kryją się pewne tajemnice i niespełnione pragnienia. Co byście powiedzieli gdybym przedstawiła Wam spełnioną mężatkę, kobietę uciekającą z dziećmi od męża kryminalisty, wścibską straszą kobietę, dzielną młodą dziewczynkę, samotnego ojca z dwójką dzieci i szczęśliwego męża, który marzy o drugim dziecku? Jeżeli jesteście gotowi na lekturę pełną zawirowań, ludzkich problemów i perypetii mieszkańców małej mieściny to serdecznie zapraszam Was do zapoznania się z moją recenzją!

       Jaworowa Dolina jest urokliwym miasteczkiem położonym w Karolinie Północnej. Z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle innych miast, ale to właśnie tam na wskutek poważnego wypadku w basenie, zaczynają się splatać losy całej małej społeczności. Co się stanie gdy na światło dzienne wyjdą tajemnice mieszkańców? Co się wydarzy kiedy przeszłość zacznie burzyć stabilną teraźniejszość? Czy jesteście gotowi na to, aby poznać sekrety i sekreciki Jaworowej Doliny?

          
   Jestem świeżo po przeczytaniu "Wszystkiego, czego pragniemy" i muszę przyznać, że jestem nią pozytywnie zaskoczona, tym bardziej jak sami dobrze wiecie nie jestem wielką fanką powieści obyczajowych. Jednak kiedy po raz pierwszy zapoznałam się z opisem i przyjrzałam się  delikatnej okładce, gdzieś tam głęboko w swojej podświadomości czułam, że może to być dobra lektura. Kobieco - czytelnicza intuicja jak zwykle mnie nie zawiodła, a  ja już teraz żałuję, że tak szybko pożegnałam się z Jaworową Doliną. Z chęcią powróciłabym do bohaterów i ich zakręconego życia.

         Oczywiście dzisiejszą recenzję zacznę od zalet, ponieważ jest ich bardzo dużo. Autorka od razu skradła moje serce, gdy zobaczyłam, iż narracja prowadzona jest z punktu widzenia kilku osób. Jedną z naszych narratorek jest dojrzała, acz młodziutka wiekiem Cailey mieszkająca z bratem i zapracowaną matką. Później poznajemy uroczą Bryte, spełnioną kobietę i jej przyjaciółkę z przeszłości Jancey, która namiesza trochę w dwóch związkach. Znajdzie się też miejsce dla sympatycznej, chociaż trochę wścibskiej starszej sąsiadki Zell. Na pewno ucieszycie się również jak Wam zdradzę, że będziecie miały możliwość poznania, aż dwóch męskich punktów widzenia. Z pewnością zauroczycie się samotnym Lancem i Everretem, który od kilku miesięcy z wielką determinacją  namawia swoją małżonkę na kolejne dziecko. Jak sami widzicie do koloru do wyboru. Na pewno któraś z tych postaci zyska Waszą sympatię. Ja tak naprawdę nie potrafię wybrać swojego faworyta, ponieważ każdy z bohaterów był jak na swój sposób wyjątkowy i miał na swoim sumieniu różne przewinienia i grzeszki. 

          Autorka przyłożyła się do kreacji swoich bohaterów i stworzyła cudowne, chociaż nie takie idealne postacie. Moim zdaniem to działa tylko na plus historii, ponieważ dzięki temu z każdym z nich możemy się w jakiś sposób utożsamić, albo postawić się w jego sytuacji. Pani Whalen nie bała się poruszyć bardzo trudnych tematów jak i  nawet po części kontrowersyjnych, dlatego nie zdziwcie się jak za tą delikatną okładką będą się kryły szczere wyznania i bolesne wspomnienia.  Wielokrotnie byłam pod wrażeniem pomysłowości autorki, ponieważ w niesamowity sposób łączyła ze sobą losy bohaterów - ich przeszłość i teraźniejszość. Początkowo obawiałam się tego, iż niektóre wątki mogą zostać pominięte, ale na całe szczęście Pani Whalen trzymała rękę na pulsie i dopilnowała tego, aby czytelnik był w pełni usatysfakcjonowany przeczytaną lekturą. Jak już wcześniej wspomniałam z przyjemnością powróciłabym jeszcze do Jaworowej Doliny, ale zdaję sobie sprawę, że na tych 280 stronach zostało już wszystko "powiedziane". Jednak nie ukrywam, iż będę tęskniła za tym miejscem i bohaterami. Z pewnością jeszcze nie raz wrócę do tej lektury. 


          Czy polecam Wam powieść pt."Wszystko, czego pragniemy"? Absolutnie tak! To ciepła i urocza powieść o mieszkańcach Jaworowej Doliny, którzy każdego dnia muszą zmagać się z przyziemnymi problemami. To także piękna opowieść o sile wybaczenia, pomocy sąsiedzkiej i nadziei na lepsze jutro. Jeżeli poszukujecie historii nietuzinkowej, ciekawej i takiej, która  porwie Was w wir wydarzeń to powinniście jak najszybciej zapoznać się z powieścią Pani Whalen - wtedy na pewno dowiecie się czego tak naprawdę pragniecie. 

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Editio !

Kochani, 
gorąco zachęcam Wad do lektury tej wspaniałej książki! Jestem pewna, że będziecie nią zachwyceni równie mocno jak ja!
Do napisania!

9 komentarzy:

 1. Lubię powieści obyczajowe, a o "Wszystko,czego pragniemy" czytałam same pozytywne recenzje, więc chcę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wkrótce również będę czytała tę książkę. Jestem jej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie książki :) Pewnie sięgnę po nią, kiedy przeczytam czekające w kolejce tytuły :)
  justmajka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Takiej obyczajówki mi własnie trzeba, tak sie zamęczyłam książkami w styczniu że potrzeba mi czegoś na rozluźnieni :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta książka to coś dla mnie, na pewno ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie ukrywam, że mnie bardzo zachęciłaś :) Będę myśleć o tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie zachęciłaś, zdecydowanie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi urokliwie, zachęciłaś mnie i choć powieści obyczajowe nie są moim "pierwszym" wyborem, to będę miała tę pozycję na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Detektyw Książkowy , Blogger