Opowieść o piratach, czyli recenzja powieści "Silver Stag" A.M. Rosner


Dzień dobry Książkoholicy!
   Odkąd pamiętam zawsze lubiłam filmy, historie i opowieści o piratach. Uwielbiałam tą morską atmosferę, bójki, przygody i zasady panujące na statkach. Wielokrotnie wyobrażałam sobie, że sama jestem silną i niezależną piratką, która kocha morze i nie boi się nieprzyjacielskich okrętów. Dlatego kiedy dowiedziałam się, że na polskim rynku pojawi się książka o piratach, nie wahałam się ani przez moment - wiedziałam, że prędzej czy później będę musiała zapoznać się z tą pozycją. To był mój "must have" i właśnie dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić moimi odczuciami na jej temat. 
      Timothly Cuthrow, angielski kapitan brygu Silver Stag, zostaje aresztowany i zamknięty w ciasnej celi. Mężczyzna nie spodziewał się tego, że dawny przełożony oskarży go o zbrodnie, której nigdy nie popełnił. Kiedy kapitan traci już nadzieję na wolność, na ratunek przychodzi mu dobry znajomy, który postanawia wyprowadzić go podziemnymi korytarzami z budynku skazańców. Kiedy Cuthrowi udaje się uciec z więzienia, postanawia wrócić na swój statek i przekonać swoją starą załogę do wyruszenia w podróż na wyspę Nassau. Tam poznaje uroczą i  inteligentną Mary Rose, która słynie ze swojej przedsiębiorczości.

    Jak już wcześniej wspomniałam, zdecydowałam się na przeczytanie "Silver Stag", ponieważ mam ogromną słabość do piratów. Nie wiem jak to się stało, ale obejrzałam naprawdę dużo filmów z  wątkiem pirackim, ale nigdy nie przeczytałam żadnej książki o tych szalonych rozbójnikach. Dlatego strasznie się cieszę, że w moje ręce wpadła powieść Pani Rosner, ponieważ od dawna chciałam przeczytać taką pozycję.  Dawno nie czytałam tak dobrej powieści przygodowej, gdzie lojalność, przyjaźń i oddanie odgrywałyby główną rolę. Ale wiecie co najbardziej podobało mi się w "Silver Stag"? Gęsty, mroczny i cierpki klimat. Ta pozycja na pewno nie jest słodką, naiwną i wyidealizowaną opowiastką o jakiś tam piratach, którzy na co dzień grasują na morzu.   To historia o ludziach, którzy z dnia na dzień muszą zmienić swoje dotychczasowe życie, ponieważ zostają niesprawiedliwie posądzeni o karygodną zbrodnię. Bohaterowie będą musieli zmierzyć się ze swoimi słabościami, lękami i ścigającymi ich ludźmi króla.

   Pierwsze strony powieści czytało mi się opornie, ale z każdą kolejną stroną coraz lepiej odnajdywałam się w świecie wykreowanym przez autorkę. Początkowo miałam drobne problemy z zapamiętaniem wszystkich imion, ponieważ na raz pojawiło się ich bardzo dużo, ale z czasem udało mi się ten problem okiełzać. Później nie miałam już żadnych trudności z lekturą. Po przekroczeniu osiemdziesiątej strony totalnie przepadłam w przedstawionej historii i nie mogłam się od niej oderwać. Byłam strasznie ciekawa jak Rosner poradzi sobie z zaczętymi wątkami i czy jej rozwiązania mnie usatysfakcjonują. Teraz kiedy jestem po lekturze książki mogę śmiało napisać, że powieść pt."Silver Stag" jest świetną pozycją na kilka wieczorów. Autorka wykreowała piękny, lecz niebezpieczny świat piratów, gdzie linia między kłamstwem, a prawdą jest bardzo cienka. 

     Bohaterowie zostali dobrze wykreowani. Każdy z nich jest inny na swój sposób, ale zarazem są  do siebie podobni.  Podobni pod tym względem, że kierują się podobnymi zasadami w życiu i zależy im na tym samym, czyli na okrętach i władzy. W tej powieści nie ma miejsca na krystalicznie dobre postacie, ponieważ każda z nich została w jakiś sposób skarżona. Oni są piratami, dlatego morderstwa, oszustwa i kłamstwa są dla nich zwykłą codziennością. Na pewno wielokrotnie będziecie zbulwersowani ich zachowaniem, ale po przeanalizowaniu kilku czynników będziecie skłonni ich zrozumieć, a nawet ich polubicie.

Droga Czytelniczko!
Lubisz powieści przygodowe? Byłaś fanką "Piratów z Karaibów"? A może chcesz przeczytać coś oryginalnego i interesującego? W takim razie powinnaś się zastanowić się nad lekturą powieści "Silver Stag"! Ta książka przepełniona jest męskim testosteronem, bójkami, przygodami i niebezpiecznym morzem. Bohaterowie walczą ze sobą, oszukują siebie nawzajem, ale wiedzą czym jest honor, lojalność, przyjaźń i godność. Brzmi abstrakcyjnie? Ale prawdziwie! Jeśli chcesz poczuć zapach morskiej bryzy i poczuć cierpki klimat powieści to daj szansę "Silver Stag". Jestem pewna, że zauroczysz się poznaną historią!

 Kochani, 
skusicie się na tę pozycję? Lubicie historie o piratach? A może nie są to Wasze klimaty? :) Czekam na Wasze wrażenia!

3 komentarze:

  1. Nie słyszałam o tej książce, ale dzięki za polecenie! Na pewno mojemu młodszemu bratu się spodoba :) Piraci to jego konik :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka o piratach? :o Pierwszy raz słyszę :o Fabuła wydaje się interesująca, więc może dam tej książce szansę :) Przy następnym zakupach będę o "Silver Stag" pamiętac :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Detektyw Książkowy , Blogger