Od uciekiniera do zawodnika Exy, czyli recenzja powieści Nory Sakavic pt."The Foxhole Court"

Dzień dobry Kochani!
     Wczoraj skończyłam czytać wspaniałą książkę, dlatego dzisiaj podzielę się z Wami wrażeniami na jej temat. Czy słyszeliście o nowej perełce od wydawnictwa Niezwykłego pt."The Foxhole Court? Jeśli nie, to musicie to jak najszybciej zmienić! Jestem nią zachwycona, ponieważ od dawna nie czytałam tak zakłamanej, emocjonującej i zachłannej powieści. Zapraszam Was serdecznie do zapoznania się z moją opinią!

   Neil przez całe swoje dotychczasowe życie uciekł przed przeszłością, marzeniami i ludźmi swojego ojca. W żadnym miejscu nie mógł czuć się bezpieczny, dlatego wszędzie zatrzymywał się na maksymalnie kilka miesięcy. Kiedy chłopak zatrzymuje się w małej mieścinie i dołącza do szkolnej drużyny Exy, próbuje nie wychylać się do przodu, żeby nikt nie zauważył jego miłości i pasji do tego emocjonującego sportu. Nie daje z siebie wszystkiego na boisku, bo wie, że w każdej chwili ludzie jego ojca mogą go odnaleźć. Niestety podczas ostatniego meczu na szkolnym boisku, Neil zostaje zauważony przez drużynę uniwersytecką z Palmetto, która pragnie podpisać z nim kontrakt na kilka lat. Uciekinier wie, że nie powinien zgadzać się na żadne układy, ale miłość do Exy jest większa niż zdrowy rozsądek.

    Początkowo sceptycznie byłam nastawiona do książki Pani Nory Sakavic, bo jeśli mam być  z Wami szczera to nie przepadam za grami zespołowymi, a mecze piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki najzwyczajniej w świecie mnie nudzą. Ale kiedy usłyszałam o tajemniczej grze o nazwie Exy dla której główny bohater jest gotów poświęcić życie to musiałam zapoznać się z tą pozycją i na pewno nie żałuję, że to zrobiłam. Autorka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła wykreowaną przez siebie historią, ponieważ przez całą naszą wspólną przygodę zastawiałam się do jakiego gatunku powinnam przypasować tę książkę. Przygody Neila i jego drużyny posiadają cechy z  pozycji  nurtu New adult, kryminału, thrillera i powieści dla młodzieży. Naprawdę nie wiem do jakiej kategorii powinnam zaliczyć tę książkę i chyba tego nie zrobię, bo nie widzę sensu, żeby szufladkować tak dobrą, interesującą i oryginalną powieść. Nie będę ukrywać, że Nora Sakavic oczarowała mnie swoją prozą, ponieważ  "The Foxhole Court" to historia pełna bólu, pasji, poświęcenia i niesprawiedliwości, którą możemy spotkać na każdym kroku.

       Ogromnym plusem powieści są wykreowani bohaterowie, którzy są dość specyficzni i chwilami dziwni. Od pierwszej chwili moją sympatię zyskał  Neil, a do reszty postaci musiałam bardzo długo się przekonywać, ponieważ podobnie jak główny bohater nie miałam do nich za grosz zaufania. Zasada ograniczonego zaufania w tym przypadku była bardzo wskazana. Na pewno sięgając po tę pozycję, powinniście nastawić się na ciekawe i trochę niebezpieczne środowisko, ponieważ poznacie bohaterów, którzy sięgają po używki, mają za sobą mroczną przeszłość, a przemoc to ich drugie imię.  Oczywiście nie wszyscy tacy będą, ale większość, dlatego przygotujcie się dużą dawkę męskiego testosteronu.
    Wspomniałam już, że moim ulubieńcem został Neil? Pewnie tak, ale zaraz Wam powiem dlaczego. Polubiłam go, ponieważ zawsze miał swoje zdanie i kochał Exy jak mało kto. Jego upór, pasja i determinacja nie raz mnie zawstydziła. Postawił wszystko na jedną kartą, poświęcił swoje bezpieczeństwo, aby chociaż w raz życiu zagrać na prawdziwym boisku i poczuć się przez chwilę normalnym nastolatkiem. Przez całą powieść obserwowałam jego przemianę, bo na samym początku był zagubionym i przestraszonym chłopcem, który bał się ryzyka, ale z czasem jego zachowanie uległo diametralnej zmianie. Jestem pewna, że obdarzycie go ogromną sympatią i nie raz pozytywnie Was zaskoczy.

     "The Foxhole Court" wyróżnia się od innych powieści pod tym względem, że  nie możemy przewidzieć tego co wydarzy się na następnej stronie. Autorka nie przebiera w środkach, dlatego jej bohaterowie ciągle przechodzą katusze. Muszą zmagać się z trudną przeszłością, niepewną teraźniejszą i odległą przyszłością. Z każdej strony otacza ich przemoc, niesprawiedliwość i konflikty wywoływane na każdym kroku. Każdy bohater jest w jakiś sposób "zepsuty" i poraniony, ale nikt z nich nie chce od innych litości czy współczucia. Pani Nora Sakavic w swojej powieści pokazuje czytelnikom, że nic w życiu nie przychodzi w  łatwo. Neil otrzymał od losu drugą szansę, ale teraz zależy wszystko od niego czy dobrze ją wykorzysta. Będzie musiał wylać dużo potu na boisku, wytrzymać psychicznie w trudnej grupie i udowodnić trenerowi, że zasługuje na miejsce w drużynie.

     Drogi Czytelniku, jeśli poszukujesz książki pełnej życia, bólu, pasji, cierpienia i nadziei na lepsze jutro to koniecznie daj szansę powieści pt."The Foxhole Court". Mogę Ci zagwarantować, że zauroczysz się poznaną historią, polubisz specyficznych bohaterów i zostaniesz największym fanem  Exy. Nie wierzysz? To załóż się ze mną!

Kochani,
nawiązałam do zakładu, ponieważ bohaterzy "The Foxhole Court" zakładają się ze sobą cały czas :) Czy występuje w tej książce hazard? No pewnie!
Zaintrygowani? Przeczytacie?  Macie w planach? A może to nie są Wasze klimaty?
Czekam na Wasze komentarze!
Do napisania :)

5 komentarzy:

 1. Mnie ta książka jakoś nie kusi.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach tę książkę :) Kiedyś czytałam też książkę w oryginale, ale niestety nie dałam rady jej skończyć :/ Teraz z przyjemnością to nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Okładka jest piękna! Mam nadzieję, że treść jest równie piękna i mocna :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Trochę dobrego o tej książce czytałam i myślę, że mogłaby mi się spodobać. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnimi czasy o tej powieści słyszę głównie dwie rzeczy; że jest dobra oraz, że przepełniona jest błędami, które musiały umknąć korektorowi. Jeszcze z miesiąc temu rzuciłabym się na tę książkę przy pierwszej możliwej okazji, ale aktualnie mój zapał znacznie zmalał.

  Pozdrawiam serdecznie, dziewczyna z książkami

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Detektyw Książkowy , Blogger